Život po porodu – na co se připravit

První nepříjemnosti se objeví již v porodnici a neseme si je sebou i domů.
O tom, že po porodu následují očistky ví snad každá nastávající maminka. Jejich intenzita však může ženu zaskočit. Děloha se čistí a v prvních dnech toho je pravdu hodně. Vezměte si sebou do porodnice spoustu náhradního prádla a poporodní vložky jsou samozřejmostí. Očistky nejčasněji trvají cca měsíc, ale může to být i déle. Pokud špiníte i po šestinedělí, objednejte se na kontrolu na gynekologii. Děloha se nemusela vyčistit celá a pak nutné podstoupit revizi. Té se bát nemusíte, je to rychlý a bezbolestný zákrok.
Často se po porodu objeví i zácpa, pokud trvá déle než 3 dny, vezměte si čípek, který vám uleví.  Většinou se trávení srovná samo, dbejte na správnou životosprávu a příjem tekutin.
držet novorozeně
Přibližně druhý až třetí den po porodu se začne místo mleziva tvořit mateřské mléko. U někoho to proběhne v klidu, ale mnohé ženy se potýkají s přebytky mléka. Jakmile vám prsa začnou nepříjemně bolet a jsou tvrdá, požádejte personál o odstříkávačku a mléko odstříkejte do úlevy. Pokud budete kojit, záhy se objeví i nepříjemná bolest bradavek, která trvá pár dní. Bradavky si musí zvyknout na sání dítěte, a to chce čas. Pomůže vám si je pravidelně mazat krémy k tomu určenými, ty vám uspíší regeneraci a hojení.
kojení mimča
Prsa se vám můžou nepříjemně nalévat ještě delší dobu po porodu, s tím bohužel nic neuděláte. Když to začne být opravdu nepříjemné, tak mléko odstříkejte, ale snažte se odstříkávat co nejmenší množství, protože v opačném případě laktaci naopak ještě více podpoříte.
těhotná na procházce
 Hormony, hormony a zase ty hormony. Ty není radno podceňovat. Budete v průběhu šestinedělí velmi plačtivá a pravděpodobné jsou i výkyvy nálad. Pozor si dejte, aby problém nepřerostl v poporodní depresi. V případě, že na ni budete mít podezření, neprodleně informujte svého lékaře, ať můžete s léčbou začít včas.
Jak vidíte, šestinedělí dá žene pořádně zabrat, naštěstí je ženské tělo na tyto problémy stavěné a se vším se rychle vyrovná. A i přes nepříjemné začátky, budete na toto období života vzpomínat s láskou a nostalgií.

Život po porodu – na co se připravit
4.1 (82.22%)9